Zespół pałacowo parkowy Pławniowice

Zespół pałacowo parkowy Pławniowice

5 stycznia, 2021 0 przez Fotoinspiracja

…zapraszam Was do małej miejscowości położonej na północny zachód od Gliwic do Pławniowic, które przyciągają przyjezdnych swą architektoniczną perełką, jaką jest Zespół Pałacowo – Parkowy z końca XIX w.
Do początku 1945 r. w pałacu zamieszkiwał właściciel hrabia Mikołaj
Bellestrem, który był zmuszony do opuszczenia posiadłości przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Po wojnie obiekt został przekazany władzom kościelnym, które ustanowiły samodzielną parafię z własnym kościołem parafialnym i plebanią.
Część pomieszczeń została przekazana na klasztor, przesiedlonym z Lwowa siostrom Benedyktynkom od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Obiekt zmieniając często mieszkańców i przeznaczenie ulegał szybko
zniszczeniu. Po kolejnych zmianach właścicieli w 1992 obiekt stał się własnością Diecezji Gliwickiej. Jesienią 1993 r. rozpoczęto kapitalny remont, wpisanego do rejestru zabytków, Pałacu w Pławniowicach. Wszystkie prace wykonywane są sukcesywnie w miarę pozyskiwanych z różnych źródeł środków finansowych.
Pławniowicki Pałac położony jest w zacisznym miejscu, przy małej rolniczej
wiosce daleko od fabryk i hałasu wielkomiejskiego. Otoczony jest rozległym parkiem z unikalnymi okazami drzew, krzewów oraz lasami. W pobliżu znajduje się duży zalew powstały jako wyrobisko popiaskowe.
Zespół Pałacowo – Parkowy w Pławniowicach jest częstym miejscem sesji
ślubnych plenerowych.
ZAPRASZAM NA WIRTUALNY SPACER!!!

ŻYCZĘ MIŁYCH WRAŻEŃ!!!